Jsou obecně uváděné nevýhody skutečné nebo jde jen o mýty, které nemají se skutečností mnoho společného? O odpovědi, nejen na tyto otázky, jsme požádali Mgr. Jindřicha Pospíšila ze společnosti SINKS, která je jedním z největších dodavatelů nerezových a granitových dřezů v ČR.

Často se můžeme setkat s názorem, že nerezový dřez je řešením pro levnější kuchyně. Je tomu skutečně tak?
Jednoznačně ne. Naopak nabídka nerezových dřezů je mnohem širší a ve více cenových úrovních než je tomu u dřezů granitových. Na trhu najdeme nejen základní typy s cenou okolo 1000,- Kč, ale i designové skvosty za několik desítek tisíc korun. Špičkový nerezový dřez tedy může být až několikanásobně dražší než ten nejdražší granitový.

siroky nerezovy drez


Proč tedy nerezové dřezy v nedávné minulosti částečně ustoupily do pozadí?
K tomuto ústupu skutečně došlo, ale jen v oblasti domácího užití, kde mnoho zákazníků z různých důvodů preferuje např. granitové dřezy. Co ale se týká průmyslového využití, např. v gastronomii, je stále nerez jediným řešením. Zejména kvůli vysokým hygienickým nárokům.

Mnoho zákazníků ale odmítá nerezový dřez kvůli náročné údržbě.

Toto je jeden z největších mýtů, se kterým se v praxi setkáváme velmi často. Skutečnost je taková, že při používání správného postupu je poměrně snadné udržet nerezový dřez v bezvadném stavu prakticky neomezeně. Důležité je zejména použití speciálních čistících past, které dodavatelé dřezů běžně nabízejí. Běžné čistící prostředky, které v domácnostech používáme, jsou víceméně neúčinné. Navíc jsou mnohdy dražší.

nerezovy drez s odkapovou plochou

Pokud tedy volba padne na nerezový dřez, jak vybrat ten správný?
Základním parametrem je typ nerezové oceli. U kvalitních výrobců se jedná o ocel legovanou chromem a niklem v poměru 18/10. Tento typ oceli má ty nejvhodnější vlastnosti jak z hlediska výrobních postupů, tak i z hlediska následného užívání dřezu. Všechny dřezy Sinks tuto podmínku splňují. Naopak podezřele levné dřezy, které najdeme v nabídkách některých hypermarketů, jsou vyrobené z méně vhodného (levnějšího) typu oceli, což se později negativně projeví.

A další důležité aspekty?
Zcela určující pro výslednou kvalitu dřezu je vstupní tloušťka plechu udávaná v milimetrech. I ty nejlevnější dřezy v nabídce Sinks mají minimální tloušťku plechu 0,5 mm. Nicméně na trhu najdete i dřezy vyrobené z plechu o tloušťce 0,4 či dokonce 0,3 mm. Bohužel i u některých renomovaných výrobců. Za dřezy střední třídy lze považovat dřezy vyrobené z plechu o tloušťce 0,7 – 0,8 mm. U špičkových dřezů nejvyšší třídy můžeme očekávat hodnoty 1 – 1,2 mm. Tloušťka plechu je velmi důležitá nejen z důvodu pevnosti samotného dřezu – jeho vany i případně odkapové plochy, ale i pro stabilní instalaci vodovodní baterie. U dřezů střední a vyšší třídy si již můžete dovolit použít vyšší či masivní designové baterie. Naše společnost se vyznačuje nejširší nabídkou dřezů, a to ve všech kvalitativních třídách.. Řada nerezových dřezů Sinks RODI pak představuje špičku jak na tuzemském trhu, tak i ve světovém měřítku

duo nerezovych drezu

Jak zjistím tloušťku plechu u konkrétního dřezu?
V katalogu Sinks najdete tento údaj u úplně každého modelu. Bohužel jsme v tomto ohledu světlou výjimkou. U ostatních dodavatelů nezbývá než tento parametr fyzicky změřit, jelikož jej ve svých materiálech z různých důvodů neuvádějí. Většinou argumentují tím, že vlivem lisování a tažení plechu je jeho výsledná tloušťka nerovnoměrná. Tudíž je tento údaj neobjektivní. Tento argument ale nemůže obstát, jelikož jde vždy o tloušťku plechu před zpracováním.

Pokud si tedy ohlídám výše uvedené aspekty, mám vyhráno?

V podstatě ano. Poté již přicházejí na řadu parametry, které jsou společné pro všechny dřezy z různých materiálů. Mám na mysli zejména hloubku a objem dřezové vany. Dále potom vhodný konstrukční typ - ať už se jedná o dřez s odkapovou plochou či bez ní, s jednou vanou či se dvěma, rohový apod. V neposlední řadě rozhoduje i design.

Co byste tedy řekl závěrem?
Že nerezový dřez je při správném výběru velmi zajímavým řešením. Potvrzují to i architekti, kteří nerezové dřezy stále častěji umisťují i do těch nejluxusnějších kuchyní. Kvalitní nerezový dřez se tak může stát opravdu tím správným středobodem každé kuchyně.
Takže úspěšný výběr „A POHODA DŘEZ“!